Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

NASZA MAŁA OJCZYZNA


Aby poznać opinie o naszym mieście, uczestniczki warsztatów „Kuźnia Młodych Obywateli”    przeprowadziły ankietę wśród uczniów naszego gimnazjum. 
Oto wyniki: 
Na pytanie, co sądzisz o swoim mieście, trzy czwarte badanych pozytywnie oceniło Nową Sól.



Wśród pozytywnych opinii dominowały stwierdzenia, że Nowa Sól jest rozwijającym się, przyjaznym i przytulnym miastem. Do ulubionych, często odwiedzanych miejsc należą: orliki, Park Krasnala, okolice portu, park przy Bibliotece Miejskiej, MOSiR, park przed LO. 
Wśród negatywnych – brak perspektyw rozwojowych, niewystarczająca ilość rozrywek a także stwierdzenia, że miasto jest mało zadbane. Większość przyznała, że oprócz starych i opuszczonych budynków, nie ma takich miejsc, których unika. Wśród rzeczy, które warto by zmienić, poprawić, uczniowie wskazali: kino (remont lub nowy obiekt, który byłyby nowoczesny i komfortowy), komunikację miejską oraz miejskie drogi.

Kolejne pytanie dotyczyło brakujących instytucji.

KUŹNIA MŁODYCH OBYWATELI



Czy młodzież powinna kształcić się do roli przyszłego obywatela? Nasza grupa, licząca 10 osób, uznała, że tak! Od stycznia do czerwca br. uczestniczymy w projekcie KUŹNIA MŁODYCH OBYWATELI, który jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Bonusem dla wszystkich uczestników będzie wyjazd do Warszawy, gdzie będziemy mieli niepowtarzalną możliwość zwiedzenia Sejmu RP.



Kilkanaście godzin zajęć już za nami, w czasie których dyskutowałyśmy o demokracji, formach aktywności społecznej, zasadach działalności organizacji pozarządowych. Zorganizowałyśmy również zbiórkę pieniędzy dla ucznia naszej szkoły. Jesteśmy przekonane, że zarówno wiadomości, jak i zdobyte doświadczenie będziemy mogły wykorzystać w przyszłości. 


EFEKT DOMINA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIAŻKI


Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 r. przez UNESCO.
Cel – promocja czytelnictwa i ochrona własności intelektualnej. W naszym kraju święto obchodzone jest od 2008r.
Ciekawym pomysłem na obchody tego dnia wykazała się Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego – w budynku ułożono najdłuższe książkowe domino świata! „Wierzymy, że ludzie z wyobraźnią mogą zmieniać świat, a książki otwierają im drogę. Wystarczy jedna, dobrze dobrana książka, by rozpocząć fascynującą przygodę z literaturą!" – mówią organizatorzy tej akcji.




O tym, że warto czytać, mogli się przekonać gimnazjaliści zdający dziś egzamin z części humanistycznej. Kilka zadań dotyczyło roli książki w życiu człowieka, a jedna z odpowiedzi przypominała: Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany. Nie zabrakło też rozprawki – jak zwykle argumenty trzeba było poprzeć przykładami z literatury.
Jutro drugi dzień zmagań - tym razem egzamin z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, a w piątek egzamin z języków obcych. 
Trzecioklasistom życzymy powodzenia!

REDAKCJA


ZAPLANUJ SWOJĄ KARIERĘ EDUKACYJNO - ZAWODOWĄ!


O całym przyszłym życiu człowieka decyduje kierunek kształcenia,
 jaki wybiera.  Platon

Dnia 12 marca br. uczniowie klas III wybrali się do Zielonej Góry na Targi Edukacyjne. Była to świetna okazja do poznania różnorodnych ofert przygotowanych przez szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe uczelnie. 
Wyjazd zorganizowała pani Elżbieta Ogrodniczuk, która w naszej szkole jako doradca zawodowy pomaga uczniom w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej. 

Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali o wyborze szkoły, polecamy wywiad z panią E. Ogrodniczuk.

Czy w dzisiejszych czasach doradca zawodowy jest potrzebny?  
Tak, dzisiejsze czasy są trudne, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego wykształcenia i zawodu. Duże bezrobocie wśród młodych ludzi jest dowodem na to, że popełnili wcześniej błąd, wybierając takie kierunki kształcenia, które dziś nie dają możliwości zatrudnienia.