O całym przyszłym życiu człowieka
decyduje kierunek kształcenia,
jaki wybiera. Platon
Dnia 12 marca br. uczniowie klas III wybrali się do Zielonej Góry na Targi Edukacyjne. Była to świetna okazja do poznania różnorodnych ofert przygotowanych przez szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe uczelnie.
Wyjazd
zorganizowała pani Elżbieta Ogrodniczuk, która w naszej szkole jako doradca
zawodowy pomaga uczniom w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali o wyborze szkoły, polecamy wywiad z panią E. Ogrodniczuk.
Czy w dzisiejszych czasach doradca zawodowy jest potrzebny?
Tak, dzisiejsze czasy są trudne, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego wykształcenia i zawodu. Duże bezrobocie wśród młodych ludzi jest dowodem na to, że popełnili wcześniej błąd, wybierając takie kierunki kształcenia, które dziś nie dają możliwości zatrudnienia.
Zadaniem doradcy zawodowego w szkole jest pomoc młodym ludziom w wyborze takiej szkoły, która będzie spełniać ich oczekiwania i w dalszej perspektywie pozwoli na podjęcie pracy. Wybór szkoły (kierunku kształcenia) jest bardzo trudny. Nie zawsze zainteresowania ucznia są takie, jak jego możliwości.
Czym młody człowiek powinien się kierować, wybierając zawód?
Dziś w dobie Internetu spore grono młodzieży nie potrafi podejmować decyzji zgodnej z ich przekonaniami. Młodzi ludzie sugerują się opiniami innych, ulegają presji kolegów czy koleżanek. Nieliczni uczniowie chcą wybrać odpowiednią dla siebie szkołę, poszukując informacji na temat kierunków kształcenia i możliwości, jakie one przed nimi otwierają. Wybierają kierunek w szkole średniej i nie zawsze są w stanie uzasadnić swój wybór, nie potrafią również przedstawić dobre czy złe strony takiego wykształcenia, nie znają do końca środowiska pracy dla danego wykształcenia i nie do końca potrafią powiedzieć, czym będą się zajmować po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminu zawodowego.
Zatem zanim młody człowiek wybierze szkołę, najpierw musi poznać siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania i predyspozycje zawodowe. To nie rodzic czy kolega ma wybrać szkołę średnią. Tę decyzję trzeba podjąć samemu, aby była ona zgodna z naszymi oczekiwaniami i dała satysfakcję w późniejszym dorosłym życiu.
Dziękujemy za rozmowę.
Małgorzata Dmytrak i Julia Lange
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz