Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

SZKOLNE KOŁO DYSKUSYJNE „KLAKIER”


W naszej szkole od kilku lat działa Szkolne Koło Dyskusyjne „Klakier”. Nad członkami „Klakiera”, zwanych Klakierami, pieczę sprawują pani Adriana Kotlarek oraz pani Małgorzata Bednarek. Celem działania jest rozwijanie w młodzieży umiejętności obywatelskich, kształtujących nowoczesnego, otwartego na świat i jego problemy młodego człowieka. Koło współpracuje m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polską Akcją Humanitarną, Amnesty International, Wydziałem Politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim.  
Dzięki tej współpracy możemy uczestniczyć w wielu ciekawych, bardzo pouczających i wartościowych zajęciach poświęconych globalizacji, prawom człowieka. 

W tym roku szkolnym po raz trzeci wsparliśmy ogólnoświatową akcję „Maraton Pisania Listów”. Listy w obronie osób lub organizacji, wobec których władze dopuściły się naruszenia lub złamania praw człowieka, pisali również chętni uczniowie, którzy nie są członkami „Klakiera”. Pisaliśmy m.in. w obronie Jebeur Mejri z Tunezji, który jest więźniem sumienia. Został on skazany na 7,5 lat więzienia za posty i komentarze na Facebooku. Uznano, że obrażają one islam i muzułmanów. Razem udało nam się napisać 164 listów w obronie 15 osób lub grup. Wierzymy, że przyczynimy się do poprawy sytuacji życiowej wielu osób.
Oto wypowiedź Martyny Klimkowicz: „Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc, zwłaszcza że często Ci ludzie odbywają kary, będąc niewinnymi. Najbardziej poruszyła mnie historia Turka pobitego przez policjantów. Jestem szczęśliwa, że mogłam pomóc w tak wydawałoby się „banalny” sposób. Listy mają moc, o czym przekonałam się, czytając stronę Amnesty International, która informuje o losach zeszłorocznych bohaterach maratonu.”
- To prawda – dodaje pani Adriana Kotlarek – dzięki tej akcji mamy realny wpływ na poprawę sytuacji wielu osób. Ci, którzy uzyskali pomoc i wparcie, piszą do osób, które poruszone ich trudną sytuacją zaangażowały się w tę akcję. Te świadectwa przekonują nas, że warto uczestniczyć w Maratonie. 


 

 Po raz kolejny wsparliśmy kampanię Polskiej Akcji Humanitarnej – tym razem dotyczyła kwestii głodu na świecie. M. in. o tym, że problem głodu polega nie tyle na ilości dostępnej żywności, lecz na sprawiedliwej jej dystrybucji oraz cenie, którą muszą zapłacić za nią najubożsi, przekonali się nie tylko członkowie „Klakiera”, ale i uczniowie naszego gimnazjum podczas prezentacji – „Świat bez głodu” – którą specjalnie dla nich przygotowaliśmy. 




Udział w zajęciach „Klakiera” i w warsztatach „Kuźni Młodych Obywateli” dostarcza mi wiele pozytywnych wrażeń. Poruszone zagadnienia pozwoliły mi inaczej spojrzeć na siebie i na świat. Mam nadzieję, że Szkolne Koło Dyskusyjne będzie dalej aktywnie działać i zdobywać nowych sympatyków.
 
Natalia Lewandowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz