Czy młodzież powinna kształcić się do roli przyszłego obywatela? Nasza grupa, licząca 10 osób, uznała, że tak! Od stycznia do czerwca br. uczestniczymy w projekcie KUŹNIA MŁODYCH OBYWATELI, który jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Bonusem dla wszystkich uczestników będzie wyjazd do Warszawy, gdzie będziemy mieli niepowtarzalną możliwość zwiedzenia Sejmu RP.
Kilkanaście godzin zajęć już za nami, w czasie których dyskutowałyśmy o demokracji, formach aktywności społecznej, zasadach działalności organizacji pozarządowych. Zorganizowałyśmy również zbiórkę pieniędzy dla ucznia naszej szkoły. Jesteśmy przekonane, że zarówno wiadomości, jak i zdobyte doświadczenie będziemy mogły wykorzystać w przyszłości.
Podczas dwugodzinnych spotkań, omawiając np. zagadnienia dotyczące demokracji czy referendum, nawiązujemy do bieżących spraw, nie tylko w kraju, ale i np. sytuacji na Ukrainie. Przypominamy pewne wydarzenia historyczne, przedstawiamy nasze spojrzenia, znajdujemy wady i zalety omawianego przez nas zagadnienia. Bywa, że dyskusje zmieniają nasz punkt widzenia na daną sprawę. Warsztaty to dla nas taka dodatkowa lekcja wiedzy o społeczeństwie, to również repetytorium przed czekającym nas egzaminem gimnazjalnym i dobry bagaż, z którym wkraczamy w dorosłe życie.
Fajnie, że takie rzeczy są organizowane. Jako młodzi ludzie mamy szansę zapoznać się z wieloma sprawami i przekonać się, że jako obywatele mamy nie tylko wiele praw i możliwości, które pozwalają nam wpływać na życie w kraju, ale i też obowiązki. Wielkim plusem jest zrozumienie, że udział w wyborach jest naprawdę ważny. Być może w przyszłości uda się nam przekonać choć część naszego pokolenia do świadomego oddania swojego głosu. Wiemy też, że w grupie siła, i jeśli jakaś sprawa nam nie odpowiada lub też mamy pomysł na zmiany, możemy znaleźć sprzymierzeńców i zawalczyć o swoje, organizując np. marsz protestacyjny, referendum czy redagując petycję lub list otwarty, lub też wyjść z inicjatywą ustawodawczą. Mimo że udział w projekcie wymaga od nas poświęcenia czasu, to już wiemy, że warto. Po prostu warto być świadomym swoich praw i możliwości człowiekiem.
więcej na http://www.kuzniaobywateli.pl/
MAGDA STĘSZEWSKA
oraz
uczestniczki warsztatów „Kuźnia Młodych Obywateli”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz