Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

JAK I CO CZYTAJĄ GIMNAZJALIŚCI?


Co czytają gimnazjaliści? Prym wiodą: fantastyka, literatura młodzieżowa, romanse wraz z literaturą popularną, której wielbicielkami są dziewczęta. Wyniki naszej ankiety wskazują, że to one czytają najwięcej!


Wiemy, że w naszej szkole są uczniowie, dla których kontakt z książką nie jest czasem straconym. 
Czytają chętnie i dużo, i z pewnością satyryczny komentarz, który pojawił się w Internecie, ich nie dotyczy.  
Żyjąc w tym coraz bardziej skomputeryzowanym świecie, nie rezygnują z czytania. Przyznają, że korzystają również z ebooków czy audiobooków. Słowem, książki są obecne w ich życiu.

Jednak, jak pokazują wyniki naszej ankiety, są w mniejszości.
Ilu nastolatków lubi czytać? 
Z całej grupy twierdzącej odpowiedzi udzieliło 42 proc. Wśród wszystkich klas zwycięsko wyszły dziewczęta, których wyniki były wysokie i wywołały uśmiech na twarzy polonistów. Chłopcy niechętnie zapoznają się z dziełami literackimi, a co gorsze, wyniki klas I i II przekonują, że na książkę patrzą z odrazą.
Z pewnością wybrali gry komputerowe i filmy.





Następne pytanie dotyczyło ilości czytanych w roku książek.
Odpowiedź – ani jednej – nie wyróżniała się w ogólnej skali procentowej, jednakże dominowała wśród chłopców. Większość zadeklarowała, że czyta od 2 – 9 książek rocznie, ale są i tacy, którzy czytają więcej niż 20 książek.







Kolejne pytanie dotyczyło rodzaju czytanej lektury. Wiele osób wskazało kilka gatunków, co może wiązać się z ilością czytanych przez nich tytułów. Prym wiodą: fantastyka, literatura młodzieżowa, romanse wraz z literaturą popularną, której wielbicielkami są dziewczęta.





Poprosiliśmy jeszcze uczniów, by podali tytuły książek, które zdobyły ich uznanie. 
Do ulubionych książek dziewcząt klas pierwszych należą: 
„Tam, gdzie spadają anioły” D. Terakowskiej, „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa, „Harry Potter” J.K. Rowling, „Niezgodna” Veroniki Roth, „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. 

Zaś u chłopców dominują:
Saga o Wiedźminie A. Sapkowskiego, „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena, „Zwiadowcy” Johna Flanagana, „Świat dysku” Terry'ego Pratchetta.

Płeć żeńska w klasach drugich i trzecich ceni sobie:  
„Romea i Julię” W. Szekspira, „Gwiazd naszych wina” Johna Greena, „Oskara i panią Różę” E. E. Szmitta, „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „50 twarzy Greya” E.L. Jamesa, „Papierowe miasto” Johna Greena, „Niezgodną” Veroniki Roth, Cykl „Dary anioła” Cassandry Clare, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, „Jesienną miłość” N. Sparksa, „Pamiętnik narkomanki” B. Rosiak.

Płci męskiej w klasach drugich i trzecich zdecydowanie do gustu przypadły:  
„Harry Potter” J.K. Rowling, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena, „Zwiadowcy” Johna Flanagana , „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, Saga o Wiedźminie A. Sapkowskiego, „Oskar i pani Róża” E. E. Szmitta, „Metro 2033” Dmitrija Głuchowskiego, „Przepowiednia Jokera” J. Gaardera.

Oprócz wyżej wymienionych tytułów, pojawiły się także: 
Więzień labiryntu, Zbrodnie wojenne czy Flavia de Luce Alana Bradleya, Biografia Mika Tysona, Odkrywanie Ameryki, Piknik na skraju drogi, Nowy wspaniały świat, Polityka Napoleona oraz  mangi.



DANIEL CZEPIŃSKI
KACPER GRĄCIKOWSKI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz