rys. Anita Benysek |
Nietrudno zauważyć, że telefon jest oczkiem w głowie młodych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez tego urządzenia.
Telefon jest urządzeniem towarzyszącym nam wszędzie.
W dzisiejszych czasach posiada wszelkie możliwe funkcje – od połączeń wideo, mierzenia pulsu i gry aż po nielimitowany dostęp do Internetu. Ta właśnie ostatnia funkcja jest największym problemem. Dlaczego? Ponieważ nieustannie patrzymy w ekrany, a nie na drugiego człowieka, który stoi obok. Najczęściej rozmawiamy z ludźmi przez telefon, a nie z tymi, którzy są blisko nas.
O tym, że jest to poważny problem, przekonuje krótki film opublikowany w sieci.
Spędzam około 5 godzin z telefonem, zazwyczaj piszę ze znajomymi. Myślę, że jestem trochę uzależniony, czasem zastępuję telefon komputerem – mówi Szymon Jokiel z klasy 1e. – Sądzę, że ludzie, którzy nie zwracają uwagi na swoje otoczenie i tylko „siedzą na telefonie” są wkurzający, ja nie noszę telefonu do szkoły. Nie uważam jednak, że mógłbym zaakceptować wyzwanie nieużywania telefonu przez tak długo, jak się da.
Z pewnością nie da się zrezygnować z telefonu, zatem warto pamiętać o dobrych manierach. Nie mówimy tu o manierach, które potrzebne są na eleganckich bankietach, ale podstawowych zachowaniach, o których każdy powinien pamiętać.
Oto nasz komórkowy savoir vivre:- Jeśli rozmawiasz z kimś, nie używaj telefonu w tym samym czasie.
- Nie używaj telefonu przy jedzeniu, jeśli nie jest to bierna czynność np. oglądanie filmu.
- Jeśli naokoło ciebie jest dużo znajomych – nie używaj telefonu, porozmawiaj z nimi.
- Rób przerwy dla swoich oczu oraz zwracaj uwagę na swoje otoczenie.
Korzystając z telefonu lub komputera, trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie. Wszyscy wiedzą, że nie powinno się wysyłać zdjęć obcym ludziom i kontaktować się z nimi, jednak traktują to jak błahostkę. Wysyłanie zdjęć ludziom, których nie znamy, może skutkować ich publikacją na podejrzanych portalach lub nawet ukrytej sieci. Rozmowy mogą być nagrywane, a hakowanie przychodzi wielu z łatwością. Hakujący mogą uzyskać dostęp do wszystkich naszych danych – zdjęć, wiadomości etc. - i to wszystko może być opublikowane oraz użyte przeciwko nam. Zapobiegać temu możemy, upewniając się, że konto na portalu społecznościowym na pewno należy do naszego znajomego.
Pamiętajmy, że granice między światem wirtualnym i realnym się zacierają – krzywda w Internecie może skutkować krzywdą w rzeczywistości.
Pamiętajmy, że granice między światem wirtualnym i realnym się zacierają – krzywda w Internecie może skutkować krzywdą w rzeczywistości.
Anita Benysek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz