Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

FILM. Jesteś Bogiem

„Nawet jeśli wszyscy już w Ciebie zwątpili, pokaż, że się mylili” 

Te słowa jednej z piosenek Paktofoniki przemawiają do wielu młodych ludzi bardziej niż niejeden pozytywny slogan, który dane im było usłyszeć w swoim życiu. Brzmią autentycznie. 
Dlatego jako osoba, która słucha od dłuższego już czasu rapu, nie zastanawiałam się długo nad tym, czy warto obejrzeć „Jesteś Bogiem”
Wkrótce przekonałam się też, że dzięki temu filmowi osoby, które się zarzekały, że nie słuchają rapu, nucą pod nosem „...Jestem Bogiem, uświadom to sobie ty też Jesteś Bogiem...” i zainteresowały się tym rodzajem muzyki. 
Na jak długo? Trudno powiedzieć. 

Większości moim znajomym film się podobał. 
-Film był fajny, ponieważ lubię słuchać „Paktofonikę”, a dzięki filmowi słucham jej częściej. - mówi Ela.
-Ciekawy film, naprawdę mi się spodobał, polecam go osobom, które go jeszcze nie oglądnęły. - dodaje Kaśka. 
W wypowiedziach moich koleżanek i kolegów często powtarzają się stwierdzenia: 
Szczery, prawdziwy, pokazujący samotność młodych ludzi…, ale i przekonujący, że w życiu warto walczyć, nie poddawać się…

A o czym w ogóle jest ten film? Opowiada o trudach młodych artystów z Katowic, którzy próbują się odnaleźć w zawikłanym świecie hip- hop’owego show biznesu. O świecie dorosłych, w którym za każdy błąd trzeba płacić wysoką cenę. W filmie zwrócona jest uwaga na sytuację rodzinną, szkolną, miłosną i finansową młodych mężczyzn, a przede wszystkim na pasję ich życiamuzykę, potrzebę tworzenia, wyrażania swoich myśli. Na scenie przychodzi im to z łatwością, gorzej bywa z komunikowaniem się w realnym, zwykłym życiu… 
Ale choć film zawiera wątki biograficzne, nie wszystkie fakty pokazane w nim zgadzają się z rzeczywistością. Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę, oglądając film, to okoliczności, w jakich bohaterowie się poznali. W filmie zafascynowany postacią Magika Fokus szuka z nim kontaktu. Fani Paktofoniki wiedzą, że trójka z Katowic znała się dużo wcześniej, zanim zaczęła współpracę. Mogłabym „wytknąć” jeszcze trochę tych nieścisłości. Nie chcę jednak zniechęcić do oglądania filmu. Warto jednak wiedzieć, że historia ukazana przez twórców nie pokazuje całej prawdy o zespole. 

„Pakt związany przy brzmieniu głośnika” – w ten sposób muzycy tłumacza nazwę zespołu – który zmienił oblicze polskiego rapu. Stworzony został przez: Magika (Piotra Łuszcza), Fokusa (Wojciecha Alszera) i Rahima (Sebastiana Salberta). Jak już wspomniałam, chłopacy znali się przed powstaniem Paktofoniki. Rahim występował na pierwszej płycie Kalibra 44, do którego należał Magik, zaś Fokus był autorem charakterystycznego napisu „Kaliber 44”. PFK została założona 1998, a 18 grudnia 2000 r. wydała swoją pierwszą płytę „Kinematografia”. Niestety, 26 grudnia 2000 r., osiem dni po premierze płyty, Magik popełnił samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania w Katowicach, i po przewiezieniu do szpitala zmarł, około 6:45. 
„Nie poddawajcie się, walczcie!”
Te słowa Magik skierował do swoich kolegów przed śmiercią. Zespół, nie w pełnym składzie, 21 marca 2003 r. dał ostatni pożegnalny koncert. I Paktofonika zakończyła na zawsze swoją działalność.
- Od tego momentu Paktofonika nie istnieje. – powiedział Rahim.

Pozostały nagrania, piosenki, których słowa nic nie straciły na aktualności, i choć wyrosły z buntu, zawierają wiele pozytywnych stwierdzeń:

Z próżnego nie nalejesz bez większego trudu,
Bez marzeń, wyobrażeń, działań, nie oczekuj cudu. 
„Wielka gra”

Bądź własną osobą, bądź co bądź sobą,
Niech twa osoba będzie ci ozdobą,
Nie jednorazowo, lecz całodobowo.
„Ja to ja”

Gdyby wszelkie bariery pozanikały.
Gdyby żadne serduszka nie pękały.
Gdyby kary winnych spotykały.
Gdyby każdy był wyrozumiały. 

„Gdyby”

W świecie swych wartości
Powstałem z nicości,
Obrałem drogę ku wolności.
Pierwszy priorytet.
Obrany serca bitem.
(…)
Szczęścia na bazie czyjejś porażki nie buduję.
Stale komponuję, rymuję.
I się edukuję. 

„Priorytety”

Jesteście, więc zauważcie to nareszcie
Odbierzcie dzisiejszy dzień jak podarunek
Cieszcie się i obierzcie na jutro kierunek
Odważcie się, zróbcie ten krok, podnieście wzrok...
(…)
Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień 

Nie masz co wspominać? Lepiej swe życie zmień
Póki czas nie czeka na nas
Więc zaśpiewaj jeszcze raz:
Mamy po dwadzieścia lat
Przed sobą cały świat,
Przed sobą cały życia szmat. 
„Chwile Ulotne”


Film „Jesteś Bogiem” – porównywany nawet do kultowej „8 mili”(2002) z Eminemem w roli głównej – powstał na podstawie książki Marcina Pisuka pt. „Paktofonika. Przewodnik krytyki politycznej”. Reżyserii podjął się Leszek Dawid, autorem scenariusza jest Marcin Pisuk
W rolach głównych wystąpili młodzi aktorzy, którzy, na szczęście, nie kojarzą się z serialowymi postaciami z TV: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik – nagrodzeni na 37. Gdynia Film Festiwal w 2012 r. 
Z pewnością ich bardzo wiarygodne kreacje (sami wykonują utwory zespołu!), muzyka oraz klimat lat 90. XX w. są najważniejszymi atutami tego filmu i to one zadecydowały o jego sukcesie. 
Zainteresowanym polecamy również filmy: „Paktofonika. Hip-Hopowa podróż do przeszłości”- zapis wypowiedzi Fokusa, Rahima, Gutka, Jajonasza, Abradaba oraz archiwalny wywiad z Magikiem, nagranie z koncertów, fragmenty teledysków (2009, dokument).

Magda Stęszewska
Weronika Banaś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz