Rok szkolny mija jak zwykle szybko, przed chwilą był początek września, a niedługo pożegnamy październik. Nasze szare dni urozmaicają święta, których, jak się okazuje, jest całkiem sporo, bo prawie codziennie jest jakaś uroczystość. Oczywiście nie obchodzimy każdego dnia huczną imprezą, ale warto wiedzieć chociaż o istnieniu niektórych z nich.
18 października - Dzień Poczty Polskiej, na pamiątkę utworzenia Poczty Królewskiej przez Zygmunta Augusta w 1558 r. Obchody tego święta potrafią być bardzo uroczyste.
20 października - Światowy Dzień Seniora, podczas którego osoby starsze mogą liczyć na występy artystyczne, a nawet darmowe badania.
22 października – Światowy Dzień Osób Jąkających Się.
24 października – Dzień Walki z Otyłością. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak uporać się z nadwagą, włączcie się do realizacji projektu, który jest realizowany w naszej szkole.
26 października – Światowy Dzień Donacji (dar, darowizna) i Transplantacji.
30 października – Dzień Spódnicy zwany też Dniem Kobiecości (warto o tym pamiętać, jeśli chcemy sobie zaskarbić względy Pań ;))
31 października – oczywiście mamy zapożyczone święto, będące tematem wielu kontrowersji, czyli Halloween.
W tym samym dniu obchodzony jest również Światowy Dzień Oszczędzania, co jest dosyć ciekawe, gdy wyobrazimy sobie tę listę wydatków na straszne ozdoby domów, wypożyczania strojów czy kupowania cukierków na Halloween.
Halloween jest bardzo hucznie obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie zakorzenione są już różne tradycje i zwyczaje. W Polsce spotyka się ze sprzeciwem Kościoła, ze względu na pogańskie źródło tegoż święta. Mimo to, coraz częściej można zaobserwować na ulicach (i nie tylko) naszych miast duchy, mumie czy inne niecodzienne kreatury. Warto wspomnieć, że w szkole odbywa się wtedy Noc Halloween z horrorami oraz innymi niezapomnianymi atrakcjami.
Ludzie lubią urozmaicać szare dni różnymi świętami, chcą także upamiętnić wydarzenia lub osoby. Najbardziej zapewne pamiętamy o świętach państwowych i religijnych, a uczniowie z całą pewnością te dni, w których nie trzeba chodzić do szkoły.
Radosław
Stanulewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz