Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

KULTURA W NOWEJ SOLI

Co do zaoferowania ma Nowa Sól? Ciekawe wydarzenia, obiekty kulturalne… 
Przyjrzyjmy się temu bliżej!








Już sama nazwa wskazuje, że powinno być to miejsce, wokół którego obraca się życie kulturalne w Nowej Soli. Czy tak jest? Z pewnością można powiedzieć, że tak, szczególnie w tym, i ubiegłym roku oferta kulturalna była bogata. 


Tutaj od lat odbywają się konkursy literackie, poetyckie, recytatorskie czy koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne, prezentowane również przez aktorów i muzyków z innych regionów Polski.

Spektakle są adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a koncertami muzycznymi zachwyci się każdy, kto preferuje dobrą muzykę. Kto lubi angażować się w kulturę, ten z pewnością odwiedza to miejsce.


Działają tu różne zespoły: „The Last Breath”, Kapela „Bajer”, „Big Band Nowosolski”, „Zaraz” i Chór „Wrzosy".
Na scenie swoje talenty i pasje mogą prezentować również uczniowie nowosolskich szkół - ostatnio mogliśmy zobaczyć przedstawienie muzyczne "Randka pod Florianem" w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 3 w Nowej Soli.
Dla ludzi, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty, funkcjonują także pracownie: studio muzyczne, wokalne, pracownia teatralna, literacka, taneczna, malarska oraz ceramiczna. 


Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli


Miejsce zajmujące się kultywowaniem czytelnictwa. 
Jego rolę przybliży nam wywiad z Panią Elżbietą Gonet, dyrektor biblioteki.


Reporter: Pierwsze pytanie – jakie wydarzenia mają miejsce w bibliotece? 

Elżbieta Gonet: Przede wszystkim ze względu na to, że biblioteka ma za zadanie popularyzowanie książki i czytelnictwa, są organizowane spotkania autorskie czy też wystawy, które zawsze są w jakiś sposób połączone z literaturą. Biblioteka posiada ogród sztuk z amfiteatrem, więc odbywają się koncerty, wieczory literackie, na przykład w tym roku happening poetycki „Nowosolanie wiersze piszą”
Dużo wydarzeń ma miejsce również w bibliotece dla dzieci – tradycyjne jest już comiesięczne czytanie dzieciom książek przez znanych, ciekawych ludzi, którzy są mieszkańcami Nowej Soli, coroczne bale karnawałowe, charakteryzujące się tym, że dzieci przebierają się za bohaterów z bajek. Towarzyszą im różne zgadywanki. Pracownicy biblioteki udają się też do przedszkoli i prezentują im książki z biblioteki oraz organizują konkursy, quizy, zabawy ruchowe połączone z czytaniem. 
W bibliotece dla dorosłych znajdują się też kawiarenki: językowe - pozwalają na to, by się spotkać i porozmawiać w wybranym języku, szachowa pozwala organizować różne turnieje oraz uczyć się grać. 

R: Czy są jakieś zaplanowane wydarzenia na najbliższe wakacje? 

E.G.: Dla dzieci organizowane będą zajęcia w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek. Dla dorosłych nie planujemy żadnych imprez z tego względu, że często jadą oni w tym okresie na wakacje, jednakże w sierpniu biblioteka będzie współorganizatorem Solanin Film Festiwal. 

R: W jakim wieku ludzie najczęściej odwiedzają bibliotekę? 

E.G.: Jeśli chodzi o czytelników, to statystyki pokazują, że największa grupa to ludzie w wieku od 35 do 45 oraz młodzież, dzieci i na końcu seniorzy. Średnio wyłącznie w celu wypożyczenia książki bibliotekę odwiedza codziennie 105 osób, czytelnie 80. Dniem tygodnia z najmniejszą liczbą odwiedzających jest środa, a z największą frekwencją poniedziałek oraz piątek. 

R: Dziękujemy za wywiad, do widzenia! 

E.G.: Dziękuję, do widzenia.

Park Krasnala

Lusia i Soluś


Jednym z miejsc rekreacyjnych Nowej Soli jest Park Krasnala, znany głównie z największego krasnala na świecie – Solusia
Panuje tu miła atmosfera. Można tutaj odpocząć całą rodziną, ponieważ każdy znajdzie coś na siebie – jest strefa dla najmłodszych, są przyjemne widoki oraz Mini Zoo. Inwestycja w to miejsce z pewnością opłaciła się Nowej Soli, gdyż nowosolanie bardzo chętnie odwiedzają to miejsce.
 


Teatr Terminus A Quo

Teatr niezależny funkcjonujący już od roku 1976 jest ważny dla Nowej Soli. Ma na swoim koncie ponad 200 premier. Ponadto grupa prowadzi warsztaty teatralne oraz organizuje kilkudniowe imprezy artystyczne dla innych teatrów oraz turnieje poetyckie. Swoje spektakle prezentuje na różnych festiwalach w całej Polsce, tym samym promując nie tylko aktorów, ale i nasze miasto.
Założycielem teatru, reżyserem wszystkich przedstawień i autorem większości z nich jest Edward Gramont. Tutaj stawiała również swoje pierwsze kroki Magdalena Różyczka – znana aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa.

Rola kultury w Nowej Soli 

O tym, jak bardzo ważne jest zaangażowanie w kulturę miasta, pokaże nam wywiad z panem Andrzejem Smolukiem, pracownikiem Starostwa Powiatowego z Wydziału Inwestycji i Funduszy Pomocowych. 

Reporter: Chciałem najpierw zadać pytanie, dlaczego takie stanowisko zostało powołane i jaki jest zakres obowiązków tego wydziału? 

Andrzej Smoluk: Nasz wydział odpowiada za inwestycje i pozyskiwanie funduszów europejskich, ponieważ po wejściu Polski do Unii pojawiła się możliwość korzystania z pieniędzy z funduszy strukturalnych. Starostwo powołało do życia wydział Inwestycji i Funduszy Pomocowych, by pozyskiwać pieniądze. Ja zajmuję się tak zwanymi „miękkimi” projektami, które są nieinwestycyjne. Generalnie zajmuję się mniejszymi projektami w dziedzinie turystyki, a ostatnio także w kulturze. 

R.: Rozumiem. Czy może nam Pan przybliżyć, jaką rolę odgrywa kultura w społeczeństwie? 

A.S.: Kultura jest spoiwem danego społeczeństwa. Tak naprawdę kultura jest „wytworem” danego społeczeństwa i trzyma w grupie. Zarówno my, Polacy mamy swoją kulturę, jak i Niemcy czy też Czesi. Kultura jest dla społeczeństwa bardzo ważna. 

R.: W jakim celu promowana jest kultura tego miasta i jaki ona ma priorytet wśród celów starostwa? 

A.S.: Kultura wśród celów starostwa jest bardzo ważna, ponieważ żyjemy w takim powiecie, który ma wiele zabytków, chociażby zamek w Kożuchowie czy rynek w Bytomiu Odrzańskim. To są pozostałości kultury śląskiej, która jest „mieszaniną” kultur narodów polskiego i niemieckiego. Kultura ma wysoki priorytet. Również w turystyce promujemy zabytki z naszego powiatu. 

R: Jak rozwinęła się kultura w ciągu kilku ostatnich lat? 

A.S.: W ciągu ostatnich lat kultura rozwinęła się w znacznym stopniu. W Nowej Soli działa Forum Inicjatyw Nowosolskich, które od 2009 roku corocznie organizuje Solanin Film Festiwal, czyli przegląd kina niezależnego. Powiat stara się aktywizować mniejszości narodowe z terenu powiatu - organizowane są projekty miękkie aktywizujące współpracę Łemków oraz Serbołużyczan z Niemiec. 

R.: Jak ocenia Pan rozwój kultury i działalność nowosolan? 

A.S.: Nowosolanie akurat dosyć dobrze promują kulturę i dbają o nią. Przykładem jest Solanin Film Festiwal, kino to już jest coś na skalę ponadregionalną. 

R.: Czy kultura wpływa jakoś szczególnie na promocję miasta? 

A.S.: Oczywiście, Nowa Sól stała się sławna np. dzięki Solanin Film Festiwal. To najsłynniejszy przykład, ponieważ o tym jest głośno, to największe takie wydarzenie kulturalne w tym regionie. 

R.: Z jakimi organizacjami współpracuje starostwo, by promować miasto i rozwijać kulturę? 

A.S.: Jest wspomniane już przeze mnie Forum Inicjatyw Nowosolskich, które nie tyle promuje miasto, co powiat. Współpracujemy również ze Związkiem Ukraińców z Zielonej Góry oraz z Polskim Klubem Ekologicznym, ostatnio nawiązaliśmy kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni i organizujemy przejazdy drezynami pod hasłem „Kolej na Turystykę”. 

R.: Jakie wydarzenia są wspierane przez starostwo? 

A.S.: Corocznie wspieramy Solanin Film Festiwal, organizujemy również Europejski Dzień bez Samochodów w powiecie, w tym roku (2012) były to już ich czwarte edycje. Wspieramy również różne mniejsze wydarzenia, którymi zajmują się organizacje pożytku publicznego. 

R.: Dziękuję bardzo za rozmowę. Do widzenia! 

A.S.: Dziękuję, że mogłem pomóc, do widzenia. 

Czego potrzebuje Nowa Sól? 

Z sondy, którą przeprowadziliśmy, wynika, że nowosolanie dobrze oceniają stan miejsc rekreacyjnych. Uważają jednak, że przydałby się basen, który z pewnością byłby dobrą inwestycją, gdyż chcąc trochę popływać, zmuszeni są pojechać np. do Zielonej Góry. Świetnym pomysłem byłaby też budowa  lub remont kina – poprzednie zostało zlikwidowane.



Mateusz Bartkowiak
Paweł Miśkiewicz
Radosław Stanulewicz 
materiał powstał w ramach projektu edukacyjnego



1 komentarz: