Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna okazja, by przypomnieć o netykiecie, czyli zasadach właściwego zachowania w sieci, które dotyczą szacunku dla innych osób, tolerancji i otwartości. To bardzo ważna inicjatywa, gdyż jak stwierdził Umberto Eco: „Nietolerancję trzeba zwalczać u korzeni drogą nieprzerwanej edukacji”.
Żyjemy w czasach, w których Internet odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Często bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jest on dla nas źródłem informacji, wiedzy a także miejscem, w którym możemy się zabawić.
Jednak niektórzy ludzie wykorzystują Internet do obrażania. Uważają, że pozwala im na to wolność słowa, czyli prawo do mówienia tego, co się myśli. Zapominają o tym, że prawo do wolności słowa, kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa innego człowieka. Innymi słowy, każdy powinien szanować to, co mówi inny człowiek, nawet jeśli się z nimi nie zgadza. Szanowanie innych to również kulturalne wypowiadanie się.
W sieci trzeba uważać nie tylko na osoby, które nas obrażają, ale i na takie, które mogą podawać się za kogoś innego, aby nas wykorzystać czy zdobyć jakieś informacje. Kolejnym zagrożeniem są wirusy.
By zapobiec tym zagrożeniom, powstał Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest on po to, aby zwrócić naszą uwagę na bardzo dużą ilość oszustw, wyłudzeń i upokorzeń, które zostały wykonane za pomocą Internetu, oraz także po to, aby wiedzieć, jak się przed takimi sytuacjami chronić.
Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna okazja, by przypomnieć o netykiecie, czyli zasadach właściwego zachowania w sieci, które dotyczą szacunku dla innych osób, tolerancji i otwartości. To bardzo ważna inicjatywa, gdyż jak stwierdził Umberto Eco: „Nietolerancję trzeba zwalczać u korzeni drogą nieprzerwanej edukacji”.
O mowie nienawiści, nękaniu w sieci, prawie wyrażanie swoich opinii w
Internecie i umiejętności korzystania z sieci przypominała wystawa w
holu naszej szkoły, przygotowana przez gimnazjalistów.
Czym jest hejt? Hejt jest to obrażanie innych osób na podstawie ich wyglądu, zachowania, religii czy nawet oryginalności. Można wyrazić go w sposób werbalny lub poprzez dewastujące malunki na ścianach. Ten problem bardzo często dotyczy młodych osób, które będąc wyzywane, nie wiedzą, co mogą zrobić. Hejterzy (tak nazywamy osoby hejtujące) najczęściej umieszczają swoje wulgarne wpisy w Internecie z anonimowych kont, myśląc, że są w 100% anonimowi. Na szczęście są w błędzie. Osoby poniżane coraz częściej zdobywają się na odwagę, aby poinformować o takim zdarzeniu policję, która w bardzo łatwy sposób namierza komputer hejtera. Wiele osób zastanawia się pewnie, po co zawracać policji głowę taką błahostką. Otóż hejt wcale nie jest drobnostką, to poważny problem, którego skutkiem jest niska samoocena, zaburzenia psychiczne czy nawet samobójstwa.
Hejt a Celebryci
Hejt spotyka też osoby publiczne, czyli np. aktorów, zespoły muzyczne, polityków. Oni najlepiej wiedzą, jak radzić sobie z agresją w Internecie. Najlepszym na to sposobem jest zignorowanie hejtera. Kiedy obrażająca osoba widzi, że jej starania zostają niezauważone czy też nie dają efektu, przeważnie odpuszcza. Wielu internetowych celebrytów w swoich filmikach czyta negatywne komentarze, w celu pokazania hejterom, że ich ataki agresji nie robią na nich większego wrażenia.
Otóż sposobów jest kilka. Według nas najskuteczniejszym sposobem jest zgłaszania negatywnych komentarzy, dzięki czemu zostaną one usunięte. Innym sposobem jest próba uświadamiania osobom, które obrażają, że robią źle. Warto pokazać im całą sytuację z perspektywy osoby obrażanej.
Malunki na ścianach możemy pomóc zamalować, włączając się w działalność kampanii „HejtStop” organizującej „Ogólnopolski Dzień Zamalowywania Nienawistnych Napisów!” odbywający się 29 września. Zgłaszać taki rodzaj Hejtu możemy dzięki jednej ze stron Internetowych podanych poniżej.
Strony walczące z hejtem.
EWELINA CH.
PATRYK N.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz