Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

Harcerstwo nie jest passé!


 Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na „żądanie” od społeczeństwa, 
ale na „dawanie” społeczeństwu, służenie mu.
Aleksander Kamiński
Harcerstwo kształci, wychowuje i daje nam możliwość nauki, przede wszystkim życia. 

Jak większość z Was postrzega harcerstwo? Na pewno uważacie, że to nudna dziecinada. 
Ja też tak kiedyś myślałam, dopóki moje koleżanki nie zabrały mnie na jedną ze zbiórek. Nie przyjęłam tej proozycji z entuzjazmem, ale po długich rozmyślaniach się zdecydowałam. W końcu, pomyślałam, to tylko jedna zbiórka.
Tam poznałam wielu kolorowych ludzi, którzy mnie ciepło przyjęli. Zbiórkę otworzyła drużynowa - Kaja. Powiedziała, że serdecznie wita nowe twarze. Potem jedna z harcerek opowiadała o stopniach harcerskich. Wbrew moim wcześniejszym obawom bardzo mnie to zaciekawiło. Po prezentacji druhna zaproponowała zabawy harcerskie, były ciekawe i przyjemne.
Tak spodobała mi się panująca tam atmosfera, że postanowiłam zostać harcerką. 

Zbiórki odbywają się raz w tygodniu, a mimo to czekam na nie z utęsknieniem. W między czasie są organizowane wycieczki oraz odwiedziny wielu ciekawych miejsc. Jeździmy na rajdy, biwaki itp. Pokochałam harcerstwo już od pierwszych chwil i nadaj jestem nim zafascynowana. Nie odczuwam tam żadnych ograniczeń. Mogę być naprawdę sobą, a reszta drużyny akceptuję mnie taką, jaką jestem. Zawiązałam tam przyjaźnie. Dziś mogę stwierdzić, że nie żałuję decyzji i stwierdzam, że naprawdę warto.

Teraz trochę o ZHP. Związek Harcerstwa Polskiego to największa polska organizacja harcerska. Powstała ona 1 listopada 1918 r. z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na wyznania, rasę czy pochodzenie.
Grupy członkowskie ZHP dające dowód, że harcerzem jest się przez całe życie, to:
zuchy w wieku 6-10 lat
· harcerki i harcerze w wieku 10-13 lat
· harcerki i harcerze starsi w wieku 13-16 lat
· wędrowniczki i wędrownicy w wieku 16-25 lat
· instruktorki i instruktorzy od 16 lat – po złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego
· starszyzna od 25 lat – jeżeli nie złożyli Zobowiązania Instruktorskiego
· seniorzy od 55 lat. 

Nasze zbiórki to, jak już wspomniałam, połączenie zabawy, przygody z nauką. Skłaniają do refleksji nad wieloma pytaniami: Czy jesteśmy dobrymi ludźmi, jakimi wartościami się kierujemy w życiu? Właśnie harcerstwo kształci, wychowuje i daje nam możliwość nauki, przede wszystkim życia. To nie tylko sucha teoria. Poznajemy m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy, wiązanie węzłów, alfabetu Morse'a, poruszania po lesie. Ponadto organizujemy wiele różnorodnych akcji: zbiórki żywności, akcja „ciasto” itp.
Nasza drużyna powstała z dwóch zastępów- Białe Kruki i Ogniki.
Od dnia 9 kwietnia 2011r. tworzymy próbną drużynę harcerską Białe Kruki.
15 Października oficjalnie zostaliśmy 23 DH Białe Kruki.
Zapraszamy do nas! Kontakt: kaajcia6@o2.pl lub bialekruki@o2.pl znajdziecie nas też w internecie: http://dhbialekruki.blogspot.com/ 




Mam nadzieję, że tym artykułem zachęciłam wszystkich do dołączenia do harcerstwa i złamałam stereotyp: "Harcerstwo to dziecinada". 
Agata Krutow

zdjęcia: galeria Białe Kruki

2 komentarze: