Witamy na stronie e-GimZetki!


GimZetka wciąż ta sama, jednak skład redakcji całkowicie odmieniony, gdyż nasi poprzednicy są już w nowej szkole. Postaramy się dostarczać Wam ciekawych informacji, artykułów i fotek. Mamy nadzieję, że czasami wesprzecie nas w działaniu, dostarczycie nam świeżych pomysłów i tematów, które możecie wysyłać na adres gimzetka2ns@gmail.com



REDAKCJA

W METAFORYCZNYM ŚWIECIE TEATRU

Jak żyje współczesny człowiek? Czego się boi, przed czym ucieka? Czego potrzebuje? Dlaczego tak trudno jest mu się porozumieć z drugim człowiekiem? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć aktorzy teatru „Avis” i z pewnością skłonili niejednego widza do refleksji.

21 kwietnia 2016 roku o godzinie 8:30 uczniowie naszej szkoły wybrali się do Nowosolskiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakle "Sztukmistrz" i "Lę(g)k na łowisku", przygotowane przez Teatr Avis. Powstał on w roku 2000 z inicjatywy pani Alicji Chyżak-Fitas i uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli. 
Obecnie, od końca roku 2015, Teatr Avis przynależy do Nowosolskiego Domu Kultury. 
 
Z opisu zamieszczonego na stronie teatru wynika, że tytułowe łowisko to nasze życie, a polującymi na małego chłopca – Franka – są „matka, ojciec, babka, dziadek, kochanka, nauczyciel, pracodawca, obywatel, i wszyscy, prawie wszyscy, którzy otaczają dziecko a potem już dojrzałego człowieka." „Co robi dojrzały człowiek? Próbuje walczyć. Czy skutecznie?” 
Jak zatem żyje współczesny człowiek? Czego się boi, przed czym ucieka? Czego potrzebuje? Dlaczego tak trudno jest mu się porozumieć z drugim człowiekiem? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć aktorzy teatru „Avis” i z pewnością skłonili niejednego widza do refleksji. 
Metaforyczne myślenie, symboliczne gesty i ruchy sceniczne – pozwalają na różnorodne interpretacje. I tak rzeczywiście było. Z naszych rozmów wynika, że niektórzy mieli problem ze zrozumieniem sztuki. My odbieraliśmy ją jako świat, który dzieje się w umyśle schizofrenika, człowieka opanowanego przez lęk, zagubionego, ale próbującego wydostać się z tej pułapki. Jak pokonać ten lęk? Być może odpowiedzią są słowa małego chłopca, który apeluje do nas o radowanie się każdą chwilą, o bycie z drugim człowiekiem.

"Sztukmistrz" natomiast opowiadał o życiu człowieka jako lalki kierowanej przez inną osobę. 
Jednak kukiełki nie zawsze są posłuszne swojemu stwórcy – Sztukmistrzowi. Być może człowiek jest istotą, nad którą nie można zapanować, która wymyka się wszelkim zamierzeniom, schematom. Każdy człowiek jest inny i zachowuje się różnie w zależności od sytuacji.
Oba spektakle oglądało się dobrze, można było wczuć się w emocje bohaterów, a także zastanowić się nad ich przesłaniem.
Z pewnością atutem była gra młodych aktorów i przedstawione przez nich problemy młodych ludzi, z którym mogliśmy się utożsamić. Duże wrażenie zrobiła na nas również muzyka. Przedstawienia przypadły do gustu większości uczniów naszego gimnazjum i chętnie obejrzeliby oni kolejny spektakl w wykonaniu Teatru Avis.
 
 
SANDRA BOROWIAK
ADA GRZESIOWSKA
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz